Widowisko

Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej "3 Bastion Grolman" jest inicjatorem i pomysłodawcą zorganizowania w Poznaniu w dniu 14 sierpnia 2011 roku zakrojonej na dużą skalę inscenizacji historycznio-rekonstruktorskiej pod roboczą nazwą " Poznańczycy 1919-2011". Wykorzystując doskonałe walory przestrzenne okolic Ostrowa Tumskiego i rzeki Cybiny, a także wyjątkowo zlokalizowane zabudowania forteczne Jazu Katedralnego, możliwe jest przygotowanie wspaniałego widowiska, które na długo zapadnie w pamięci zarówno Poznaniaków, jak i wszystkich przybyłych, by je obejrzeć gości.

Celem powyższego przedsięwzięcia jest ukazanie Poznania jako miasta świadomego własnej historii i potrafiącego wykorzystywać własne atuty do skutecznej autopromocji. Bazując na własnych doświadczeniach możemy stwierdzić, że efekty tego rodzaju inicjatyw są dalece większe od oczekiwań organizatorów, a same widowiska stanowią doskonały magnes, przyciągający bardzo duża widownię i pobudzającą ruch turystyczny.

Poznań posiada walory które pozwalają na obcowanie z historią w otoczeniu wspaniałych zabytków, tym również i tych które stały sie nieodzownym elementem wspominanych wydarzeń. Zmiany urbanizacyjne spowodowały, że historyczna kolebka Poznania - Ostrów Tumski i Śródka zostały oderwane od centrum, tracąc wiele ze swego wcześniejszego uroku i majestatu. Podejmowane przez Miasto Poznań inicjatywy, takie jak Trakt Cesarsko - Królewski ukierunkowane są na zmianę tego stanu rzeczy. Najtrudniej jest jednak odmienić mentalność, która sprawia, że Poznaniacy od wielu lat omijają tą część miasta. Proponowana inicjatywa zorganizowania inscenizacji historyczno - rekonstrukcyjnej na pograniczu Ostrowa Tumskiego i Śródki jest projektem, którego kluczowym elementem będzie przyciągnięcie mieszkańców miasta i przybyłych gości do miejsca, które w nieodległej przyszłości stanie sie wizytówka Poznania.



Proponowany termin wynika z kilku okoliczności. 14 sierpnia - niedziela, to dzień poprzedzający święto Wojska Polskiego i związaną z nim rocznice Bitwy Warszawskiej, w której Wojska Wielkopolskie odegrały bardzo ważna role. Święto 15 sierpnia jest obchodzone w Poznaniu nad wyraz skromnie. Rok 2011 może stać sie w tym zakresie przełomowy. Jest to również okres wakacyjny, w którym w naszym mieście nie odbywają się znaczące przedsięwzięcia stanowiące atrakcje zarówno dla samych mieszkańców, jak i turystów odwiedzających nasz region i jego stolice. Biorąc udział w wielu podobnych przedsięwzięciach wielokrotnie widzieliśmy jak wielką popularnością cieszą się takie wydarzenia. Z racji sezonu wakacyjnego należy liczyć się z dużym zainteresowaniem ze strony mediów, które wydatnie wpłynie na wzrost oczekiwanych efektów promocyjnych. Jest to także termin, który wskazali potencjalni uczestnicy rekonstrukcji za jedyny możliwy do zgromadzenia potrzebnej liczby ludzi i sprzętu gwarantujących odpowiednią jakość inscenizacji.

Widowisko opierać się będzie na trzech filarach:
1. Duży ruch, szybkie ataki - podział uczestników widowiska na kompanie, plutony i sekcje. Wyznaczeni zostaną dowódcy, których celem będzie prowadzenie częstych i szybkich ataków, przez dziesięcioosobowe grupy żołnierzy. Walki odbywać się będą na całej szerokości polany - przed murem i zabudowaniami Ostrowa Tumskiego (ul. Panny Marii).
2. Podkład muzyczny - zapewni odpowiednie tło. Muzyka oraz komentarz historyczny z udziałem stosownej scenografii, przeniesie widzów dziewięćdziesiąt lat wstecz, gdzieś daleko na wschód. Tworzymy w ten sposób swoisty żywy teatr historii, w którym można zobaczyć, usłyszeć i poczuć wszystko to, co na własne oczy mógł zobaczyć walczący żołnierz w 1920 roku.
3. Trzeci niezbędny element, to profesjonalna obsługa efektów pola walki. Ogień, odgłosy wystrzałów i wybuchów (na ziemi oraz w wodzie), urealnia wszystko, co można opowiedzieć i pokazać w scenariuszu widowiska historycznego.


Połączenie tych trzech elementów zapewni najwyższej jakości przekaz, który na długo pozostanie w pamięci uczestników widowiska historycznego "Poznańczycy 1919 - 2011"
Zaplanowaliśmy również zorganizowanie przedsięwzięć poprzedzających główne widowisko, dających szanse na jego właściwą promocję i zachęcenie mieszkańców do udziału w przewidzianych na sierpień wydarzeniach.