Szanowni Państwo ,

Stowarzyszenie  Grupa Rekonstrukcji Historycznej "3 Bastion Grolman" - organizator widowiska historycznego "Poznańczycy 1919-2011" odbywającego się w Poznaniu w dniu 14 sierpnia 2011 roku, pragnie wyrazic  głębokie ubolewanie w związku z treścią kazania wygłoszonego przez Księdza Infułata Antoniego Ważbińskiego podczas Mszy Świętej będącej częścią uroczystości poświęcenia zrekonstruowanego sztandaru 3 Pułku Strzelców Wielkopolskich.

Stanowczo odcinamy się od upolitycznionych stwierdzeń i wypowiedzi ww. księdza, które były jego wyłączną inicjatywą. Z uwagi na szczególne miejsce odbywania się wydarzenia - Ostrów Tumski w Poznaniu nie mieliśmy również wpływu na wskazanie księdza celebrującego przedmiotową mszę. 

Zarówno SGRH "3 Bastion Grolman" jak również wszystkie uczestniczące w "Poznańczykach" grupy rekonstrukcyjne i osoby prowadzą swoją działalność  na zasadzie apolityczności.  Głęboko wierzymy, że wspomniany incydent nigdy i w żadnych okolicznościach nie będzie kojarzony z naszą działalnością, której nadrzędnym celem jest szerzenie wiedzy historycznej w ciekawej i  interesującej formie.

Wszystkich, którzy poczuli się urażeni słowami Księdza Infułata pragniemy jako organizatorzy przeprosić.


Zarząd

SGRH "3 Bastion Grolman"