Informacje dotyczące widowiska

Data: 13-14.08.2011
Dla zapewnienia odpowiedniego przygotowania uczestników inscenizacji, imprezę należy rozpocząć już w sobotę 13 sierpnia. Zaproszone przez "3 Bastion Grolman" osoby, które wcielą się w zaplanowane przez nas role, przyjadą min. z Warszawy, Gdańska, Szczecina. Są to odpowiednio wybrani członkowie Grup Rekonstrukcyjnych, posiadających umundurowanie i wyszkolenie wojskowe zgodne z realiami 1919 roku. Muszą poznać scenariusz i zapoznać się z miejscem które stanie się teatrem działań wojennych.
W niedzielę 14 sierpnia, na Ostrowie Tumskim stawiają się umundurowani i uzbrojeni rekonstruktorzy gotowi walczyć w bitwie, która okryła chwałą Wojska Wielkopolskie na długie lata.


Miejsce: Poznań, Ostrów Tumski
Okolice ulicy Panny Marii od mostu Bolesława Chrobrego do polderu przelewowego.
Decyzję o wyborze lokalizacji miejsca w którym przeprowadzimy widowisko uzależniamy
od warunków atmosferycznych (zalanie rozlewisk rzeki Cybiny) oraz od możliwego rozpoczęcie prac związanych z budową "Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego
w Poznaniu".


Historia:
Walki  Wojsk Wielkopolskich o Twierdzę Bobrujsk z sierpnia 1919 roku.

Uczestnicy, zwierzęta i sprzęt jaki zostanie wykorzystany w widowisku
A. Piechota:
- Wojsko Wielkopolskie i Wojsko Polskie - do 80 osób
- Bolszewicy - do 80 osób

B.Kawaleria: - Polska - 20 osób i koni
- Bolszewicka - 10 osób i koni

C. Artyleria:
- Dwie armaty M97, Schnajder 75 mm.

D. Czołgi:
- Dwa pojazdy z okresu I Wojny Światowej - Renault FT - 17

E. Taczanki i wozy taborowe.

F. Profesjonalne efekty pirotechniczne.

G. Broń strzelająca (salutacyjna):
- Karabiny systemu Mauser i Mosin
- Karabiny maszynowe systemu Maxim
- Broń krótka - pistolety.

H. Scenografia:
Dla uzyskania odpowiedniego klimatu, odpowiadającego realiom 1919-1921 roku, planujemy przygotować teren inscenizacji. Budujemy stanowiska obronne, maskujemy elementy współczesne, ustawiamy elementy małej architektury (chata, zabudowa gospodarcza studnia, płoty itd.).

I.Narracja (komentarz):
- Wprowadzenie, opis historyczny i niezbędny komentarz zapewni narrator.

J. Promocja:
Już realizujemy cykl rozbudowanych i nieszablonowych akcji promocyjnych połączonych z kulturalną rozrywką i atrakcyjnymi zabawami dla dzieci, młodzieży jak i starszych mieszkańców Poznania. Bazą do tych działań jest punkt werbunkowy, nawiązujący i funkcjonujący podobnie do P.K.U. (Powiatowej Komendy Uzupełnień) sprzed ponad 90 lat. Pojawił się m.in podczas Dni Ułana, Nocy Muzeum, Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Golęcinie z okazji Dnia Dziecka i Miedzynarodowego Zlotu Rekonstrukcji Historycznej w Bolimowie. Projekt będzie atrakcyjną reklamą dla bardzo nowoczesnego obiektu kulturalnego jakim jest wspomniane Muzeum. Cyklicznie otwierany punkt werbunkowy jest połączony z grą miejską i patrolami powstańczymi. Całość powiązana i komentowana na stronie www imprezy. Uczestnicy którzy osiągną najlepsze wyniki i będą mieli szansę wziąć udział w szkoleniu i wystąpić w widowisku.
Oczywiście nie może zabraknąć stylizowanych gazeciarzy z "Kurjerem Poznańskim", który reaktywowaliśmy z okazji 90 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Ów dziennik był jednym z najistotniejszych nośników polskiej kultury w Poznaniu i Wielkopolsce. Z dumą przyznajemy że podtrzymujemy do dziś - w atrakcyjniejszej szacie - trud dziennikarski. "Kurjerem Poznańskim" jest idealnym sposobem na precyzyjne informowanie mieszkańców jak i przyjezdnych o obchodach i historii miasta. Można w nim zamieszczać informacje, kulturalne, historyczne oraz sprawozdania o przebiegu akcji promocyjnych. Nie można zapomnieć o telewizji. Planowany jest cyklu filmów-reportaży promujących imprezę oraz reportaż z samego widowiska. Filmy emitowane będą w TVP, internecie. Odbedzie się akcja rozklejanie plakatów.